Seuracupin II osakisa Kalajoen komennossa

Megasarjassa kilpaillut Kalajoki hallitsi mielin määrin tänään Vetelissä käytyä Vattenfall-piiricupin toista osakisaa. Tänään saavutetut 11532 pistettä vievät seuran vaivatta sarjafinaaliin. Kilosarjassa tasapäisesti kamppailleet Kälviä ja Kaustinen olivat kaukana takana, Kälviä kiri päätöslajeissa Kaustisen ohi 8141 pisteen saaliillaan, myös Kaustisen pisteet 7656 vievät seuran Posion finaaliin.
Päivän yksittäislajeista vauhdikkain oli T15 satanen, jossa KTU:n voimakaksikko Juulia Varpaluoma, Athhiey Mamer pinkoivat huikeaa vauhtia, sähköisen ajanottolaitteiston lakkoilun takia ennätyskuntoiset tytöt saivat tyytyä käsiaikoihin 12,8. Vähän aikaisemmin juostulla poikien vastaavalla matkalla, tykitti KP-V:n Simeon Maukonen ensin ajan 12,1 ja seuraavassa erässä VetU:n Hannu Tiaskorpi vielä paremmin 12,0.

.
Juuso Valtonen vauhdissa ennätyshyppyynsä 3,30, joka toi neljännen sijan sarjassa P11.

.
13-vuotisten tonni puolimatkassa: Felix Paavola (6) etualla kellotti ajan 3.44,7 ja Veera Huntus (14) taustalla kiri lopussa T13:n kakkoseksi ennätyksellään 3.45,2

Julia Kivinen putsasi tonnin ennätyksenä lukemiin 3.36,9 voittaessaan sarjan T11. Muihin sarjan syömähampaisiin kuulunut Venla Mäkelä pomppasi pituuden ykköseksi hienoin numeroin 4,02. Lajivoittoihin ylsivät myös Riia Paavola N17 kuulassa 7,97, Eemil Ali-Haapala P15 seipäässä sekä ”suprise-suprise” 9-ikäinenTomi Pulkkinen M17 kolmiloikassa 4,92.

Kisat päättäneissä viesteissä KP-V:n 15-vuotiaat pojat Eemil Ali-Haapala, Akseli Myllymäki, Iiro Kurunsaari ja Simeon Maukonen nousivat hienoon voittoon ajalla 52,8.
Vastaavaa tyttöjen viestiä hallitsi KTU (kuva alla).
.
Juulia tuomassa kapulaa Atille, mutta missäs se onkaan…, että silleesti ja aika painui lukemiin 53,6.

Loistavissa oloissa alaneet kisat keskeytyivät satasten jälkeen alkaneeseen rankkasateeseen, mutta jatkuivat kuitenkin melko nopeasti sään parantuessa. Sähköisen ajanoton puuttuessa pikamatkoista tuli pannukakku, mutta pistelaskuun se ei toki vaikuttanut. Mutta lukuisat poisjäännit sen sijaan vaikuttivat ja pistivät ainakin Kaustisen finaaliveturin yskimään, mutta kahdesta osakisasta saadut 15339 pistettä riittänevät silti helposti finaaliin

Yksi vastaus artikkeliin ”Seuracupin II osakisa Kalajoen komennossa

  1. niina kivinen

    kp-vläiset hieno suoritus…pois jääneet iso harmi…silti iloisin mielin kohti Posiota!

Kommentointi on suljettu.