Kaustisen Pohjan-Veikot 100 vuotta

Tänään 1. päivänä helmikuuta 2014 tulee kuluneeksi tasan 100 vuotta, kun kuusi kaustislaista nuorta kokoontui vanhalle nuorisoseuran talolle perustamaan urheiluseuraa.Otto Känsälä, KP-V:n 1. puheenjohtaja He olivat Otto Känsälä, hänen serkkunsa Oiva Känsälä, Nestori Kainu sekä kolme innokasta neitokaista Elina Varila, Emma Virkkala ja Lempi Järvilä.

ottokansala

Otto Känsälä

Kaikki tunsivat toisensa nuorisoseuratoiminnan kautta. Sen piirissä erityisesti Känsälän serkukset olivat pohjustaneet seuran perustamista. Oiva Känsälä oli jo ehtinyt edustaa Vetelin Yritystä ja juoksi hyviä aikoja 400 ja 800 metrillä. Oli hieman harmillista lukea lehdistä, että Oivan nimen perässä luki Vetelin Yritys, Otto sanoi myöhemmin.

Seura sai nimekseen ”Pohjanveikot” Oiva Känsälän ehdotuksesta. Tämän voittaneen ehdotuksen palkkioksi Oiva vapautettiin siltä vuodelta 25 pennin jäsenmaksulta. Ensimmäiseksi puheenjohtajaksi valittiin Otto Känsälä.

Tänään KP-V edustajat käivät laskemassa seppeleen Otto ja Oiva Känsälän haudoille kunnioittaakseen näin seuran perustajien muistoa.

KP-V_100v_tunnus_web

KP-V:n juhlavuoden tunnuksen on tehnyt Kalle Nikula. Tätä tunnusta seura käyttää juhlavuotenaan erilaisissa tapahtumissa ja pääjuhlassa, joka järjestetään lokakuussa Kansantaiteenkeskuksessa.